Rok moniuszkowski i kołowrotki z Lamusa!

moniuszko

Dzięki poszukiwaniom Pani Basi Laszko i Pana Pawła Lemiesiewicza z Choszczna, nasze kołowrotki z ekspozycji etnograficznej ze starego spichlerza trafiły na galę historycznego wydarzenia, mianowicie nadania imienia Stanisława Moniuszki pociągowi Przewozów Regionalnych w Szczecinie.

przasniczka5

W tym roku przypada 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki wybitnego, XIX wiecznego polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, twórcy opery narodowej, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, autora ponad 268 pieśni, a także oper, operetek, baletów i muzyki kościelnej.

moniuszko1

Prząśniczka to jedna z najpopularniejszych pieśni Stanisława Moniuszki. Napisana na głos i fortepian do słów Jana Czeczota a zadedykowana Achillesowi Bonoldiemu najsłynniejszemu śpiewakowi operowemu Wilna z którym Moniuszko przez długi czas ściśle współpracował.

moniuszko4

Gratulujemy artystom wspaniałego występu i pięknego teledysku!

moniuszko2

przasniczki4

Zachęcamy wszystkich Państwa do chwili refleksji nad twórczością naszego Wielkiego Patrona roku 2019 Stanisława Moniuszki!