Dożynki 2019

Uroczystą Mszą Świętą Dziękczynną w Kościele p. w. Matki Bożej Szkaplerznej w Bierzwniku rozpoczęły się obchody tegorocznych Dożynek Gminnych 2019. Następnie Panie z Zespołu Śpiewaczego „Bierzwniczanki” oraz „Super Babki” w pięknych, kolorowych strojach, przy dźwiękach ludowych przyśpiewek, przeprowadziły uczestników do parku gminnego. Po dotarciu na miejsce rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ireneusz Kręgowski powitał wszystkie delegacje dożynkowe, po czym Wójt Gminy Bierzwnik Aneta Kołuda wręczyła na ręce przedstawicieli sołectw symboliczny worek ze zbożem. Następnie głos zabrała Wójt Gminy Bierzwnik, która podziękowała rolnikom za tegoroczne plony, podkreślając, że są one owocem trudnej pracy człowieka. Po przemówieniu Pani wójt głos zabrała Wioletta Kaszak - Starosta Choszczeński, która przekazała bon o wartości 1000 zł dla zwycięzcy w konkursie na wieniec dożynkowy. Ważną rolę podczas obrzędu dożynkowego pełnili tegoroczni starostwie - Szymon Herman wraz z Marcelą Czupryniak z Jagliska, którzy na ręce Pani wójt złożyli bochen pięknego, tradycyjnego, wypieczonego z tegorocznych zbóż chleba. Włodarze gminy tradycyjnie podzielili chleb wśród zgromadzonych mieszkańców.

Jak tradycja nakazuje, podczas święta plonów odbył się turniej sołectw, który przeprowadzony został przez Dyrektora Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Bierzwniku Włodzimierza Wajdę. Do turnieju zgłosiło się 12 sołectw, których reprezentacje rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach sprawnościowych. Po zaciętej walce okazało się, że sołectwo Strumienno oraz sołectwo Kolsk zdobyło tyle samo punktów, co oznacza dwa pierwsze miejsca w turnieju, a podium zamknęło sołectwo Górzno. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe bony, dyplomy oraz puchary. Pozostałe reprezentacje dostały pamiątkowe bony z dyplomami. W harmonogramie tegorocznych dożynek znalazł się również konkurs kulinarny. W tym roku organizatorzy postanowili, że myślą przewodnią konkursu będzie jajko i zorganizowali konkurs na „Najlepszą potrawę z jajem”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkie potrawy przygotowane przez reprezentantów danego sołectwa zostały przygotowane z olbrzymią starannością i wyglądały bardzo apetycznie. I miejsce zajęła potrawa pn. „ Rolada serowo – jajeczna” z sołectwa Płoszkowo, II miejsce przypadło dla sołectwa Jaglisko za przygotowanie „Tarty z jajkiem”, a podium zamknęło „Jaskółcze gniazdo” z sołectwa Klasztorne.
     Wielkim zaskoczeniem dla mieszkańców były przygotowane dwa zręcznościowe konkursy pn. „Dojna krowa” oraz „Zabawa po byku”. Konkurs „Dojna krowa” polegał na tym, że uczestnik podczas 1 minuty musiał wydoić jak najwięcej mleka z symulatora krowy. Na zwycięzcę czekał karton mleka, którego szczęśliwym posiadaczem okazał się Sławomir Wawrzyk; udało mu się wydoić 2,8 l mleka. Wielkim wyzwaniem okazał się turniej „Zabawa po byku”, który wzbudził duże zainteresowanie zarówno u dzieci, jak u dorosłych. Każdy mógł spróbować swoich sił na dmuchanym byku, który sterowany był za pomocą sznurków. Konkurs polegał na tym, aby utrzymać się na byku jak najdłużej. Najlepsza okazała się Natasza Suchecka, która utrzymała się 24 sekundy.                  Najważniejszym konkursem podczas święta plonów jest konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”.
Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło aż 15 sołectw. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie, aby wybrać 3 najlepsze wieńce, ponieważ wszystkie przygotowane były z ogromną starannością i dokładnością. W tym roku najwyższe miejsce na podium zajęło sołectwo Strumienno, które otrzymało nagrodę Starosty Choszczeńskiego, II miejsce zajęło sołectwo Pławno, a pozostałe sołectwa, w podziękowaniu za ogromny wkład ciężkiej pracy w wykonanie wieńców, otrzymały pamiątkowe bony.
     Podczas dożynek na scenie zaprezentowały się dwa zespoły śpiewacze z naszego terenu, tj. Zespół Śpiewaczy „Bierzwniczanki” oraz Zespół Śpiewaczy „Super Babki” z Kolska, które przeniosły słuchaczy w iście dożynkowy klimat. Imprezę uświetniły występy Daniela Dąbrowskiego Band, Kabaretu „WEŹRZESZ” oraz DEDE NEGRY, które wprawiły uczestników w świetny nastrój. Po zakończeniu bloku koncertowego na słuchaczy czekała zabawa z DJ Rafałem.
     Niespodzianką dla uczestników był pieczony dzik, ufundowany przez Koło Łowieckie Bażant oraz Koło Łowieckie Puszcza, za co na ręce prezesów składamy wielkie ukłony.
     Podziękowania należą się również wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.
     Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i do zobaczenia za rok.

1 pp

3.3 4