349

 

W jesienne popołudnie, 24 września 2019r. o godz. 16:00, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bierzwniku odbyła się VIII edycja Narodowego Czytania. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja polskiej literatury pięknej, dbałość o język ojczysty oraz zachęcanie do czytania książek.

Lekturą tegorocznej edycji były Nowele polskie, z których wybrano osiem najbardziej popularnych: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego. 

Uroczyste czytanie nowel w Bierzwniku zainaugurował dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – Ireneusz Kręgowski, który serdecznie przywitał władze gminy oraz wszystkich zgromadzonych. Podkreślił również, że w tym ważnym wydarzeniu chętnie wzięły udział uczennice z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bierzwniku, przygotowane przez panią Annę Szumielewicz-Hać. Narodowe Czytanie w Bierzwniku rozpoczęła pani wójt – Aneta Kołuda, która pięknie przeczytała pierwszy fragment noweli Marii Konopnickiej p.t. „Dym”. Następne stronice tego dzieła literackiego usłyszeliśmy w wykonaniu uczennic ZSP w Bierzwniku: Oliwii Baczyńskiej, Oliwii Lendzion i Aleksandry Matyjasik. Młodzież z zaangażowaniem i skupieniem prezentowała swoje kwestie, przenosząc słuchaczy w klimat XIX-wiecznej Polski. Drugą nowelą wybraną przez czytelników była „Katarynka” Bolesława Prusa. Początek tej lektury przypadł przewodniczącej Rady Gminy Bierzwnik – Beacie Radziszewicz, która swoją interpretacją zachęciła wszystkich do wsłuchania się w opowieść o losach ubogiego dziecka. Kolejny fragment tej noweli, w niezwykle ciekawy i ożywiony sposób, przeczytał dyrektor GBP w Bierzwniku – Ireneusz Kręgowski. Następni lektorzy, a mianowicie: Małgorzata Sukiennik, Stanisław Janik i Agnieszka Prus również świetnie wcielili się w swoje role, doskonale interpretując tekst „Katarynki”.
Wszystkie czytające osoby nagradzane były gromkimi brawami. „Wisienką na torcie”, jak powiedział dyrektor, był wzruszający występ Justyny Adamskiej – niewidomej czytelniczki naszej biblioteki. Jej ogromnym marzeniem było przeczytać w ten uroczysty dzień fragment powieści swojego ulubionego autora – Remigiusza Mroza: prolog „Umorzenia”. Justyna po mistrzowsku interpretowała tekst, z wyczuciem dawkując emocje zgromadzonym słuchaczom, wprowadzając jednocześnie elementy grozy. Wszyscy byli pod wrażeniem jej ogromnego talentu i nagrodzili lektorkę głośnymi brawami.
Na koniec dyrektor GBP w Bierzwniku – Ireneusz Kręgowski wręczył wszystkim podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu i zaprosił do słodkiego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości, a także lektorom tegorocznej edycji oraz przybyłym mieszkańcom.

356

360

371

392

401

402DSC 0352

DSC 0328

DSC 0330

DSC 0348

DSC 0368

DSC 0372

DSC 0375

DSC 0376

DSC 0383

DSC 0389

DSC 0408

DSC 0411

DSC 0412DSC 0414

DSC 0418

DSC 0422

415

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W BIERZWNIKU

ul. Dworcowa 11

73-240 Bierzwnik

zachodniopomorskie

e-mail: gckbierzwnik@wp.pl

telefon: (95) 768 01 24

www.gokbierzwnik.pl