349

W jesienne popołudnie, 24 września 2019r. o godz. 16:00, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bierzwniku odbyła się VIII edycja Narodowego Czytania. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja polskiej literatury pięknej, dbałość o język ojczysty oraz zachęcanie do czytania książek.

Lekturą tegorocznej edycji były Nowele polskie, z których wybrano osiem najbardziej popularnych: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego.

Uroczyste czytanie nowel w Bierzwniku zainaugurował dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – Ireneusz Kręgowski, który serdecznie przywitał władze gminy oraz wszystkich zgromadzonych. Podkreślił również, że w tym ważnym wydarzeniu chętnie wzięły udział uczennice z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bierzwniku, przygotowane przez panią Annę Szumielewicz-Hać. Narodowe Czytanie w Bierzwniku rozpoczęła pani wójt – Aneta Kołuda, która pięknie przeczytała pierwszy fragment noweli Marii Konopnickiej p.t. „Dym”. Następne stronice tego dzieła literackiego usłyszeliśmy w wykonaniu uczennic ZSP w Bierzwniku: Oliwii Baczyńskiej, Oliwii Lendzion i Aleksandry Matyjasik. Młodzież z zaangażowaniem i skupieniem prezentowała swoje kwestie, przenosząc słuchaczy w klimat XIX-wiecznej Polski. Drugą nowelą wybraną przez czytelników była „Katarynka” Bolesława Prusa. Początek tej lektury przypadł przewodniczącej Rady Gminy Bierzwnik – Beacie Radziszewicz, która swoją interpretacją zachęciła wszystkich do wsłuchania się w opowieść o losach ubogiego dziecka. Kolejny fragment tej noweli, w niezwykle ciekawy i ożywiony sposób, przeczytał dyrektor GBP w Bierzwniku – Ireneusz Kręgowski. Następni lektorzy, a mianowicie: Małgorzata Sukiennik, Stanisław Janik i Agnieszka Prus również świetnie wcielili się w swoje role, doskonale interpretując tekst „Katarynki”.
Wszystkie czytające osoby nagradzane były gromkimi brawami. „Wisienką na torcie”, jak powiedział dyrektor, był wzruszający występ Justyny Adamskiej – niewidomej czytelniczki naszej biblioteki. Jej ogromnym marzeniem było przeczytać w ten uroczysty dzień fragment powieści swojego ulubionego autora – Remigiusza Mroza: prolog „Umorzenia”. Justyna po mistrzowsku interpretowała tekst, z wyczuciem dawkując emocje zgromadzonym słuchaczom, wprowadzając jednocześnie elementy grozy. Wszyscy byli pod wrażeniem jej ogromnego talentu i nagrodzili lektorkę głośnymi brawami.
Na koniec dyrektor GBP w Bierzwniku – Ireneusz Kręgowski wręczył wszystkim podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu i zaprosił do słodkiego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości, a także lektorom tegorocznej edycji oraz przybyłym mieszkańcom.

356

360