Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia  w Bierzwniku zostały poprzedzone tradycyjnym już Jarmarkiem Bożonarodzeniowym oraz spotkaniem wigilijnym w Gminnym Ośrodku Kultury.

Już od wczesnych godzin rannych 20 grudnia mijającego 2015 roku mieszkańcy gminy mogli cieszyć oko wyrobami rękodzieła, głównie różnego rodzaju ozdobami świątecznymi,  przygotowywanymi od dłuższego czasu przez Koła Gospodyń Wiejskich i pracowników GOK a wystawionymi na stoiskach kiermaszu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza urzekające zapachem i urodą stroiki  (furorę robiły te przygotowane przez Panią Violettę Grochulską z Łaska), a także wymyślne i kolorowe bombki, które starannie tworzono podczas poprzedzających kiermasz warsztatach decoupage organizowanych w GOK.

O 13.30 na estradzie sali widowiskowej ośrodka kultury i przy licznie zebranej widowni  wystąpili młodzi wykonawcy z koncertem kolęd i pastorałek. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały uczennice szkoły podstawowej w Łasku: Hania Juszczak, Milena Kiełducka, Zuzia Kowalska, Ania Kuźniak, a także występująca gościnnie Wiktoria Pałasz z Choszczna. Koncert uświetniły także zespoły: „Okruszek” z Łaska oraz znany i lubiany Dziecięcy Zespół „Świetliki” z GOK prowadzony przez Pana Ireneusza Kręgowskiego oraz duet Alicja Czerniawska i Dobrosława Młot – instruktor Sławomir Wojciechowski.  Zwłaszcza występ zespołu „Świetliki” spotkał się z gorącym przyjęciem z uwagi na towarzyszącą mu oprawę artystyczną.

O godzinie 17.00, gdy na ciemnym o tej porze niebie zaczynały świecić pierwsze gwiazdy, a scenę rozświetlało jedynie betlejemskie światło świecy, dyrektorka GOK Pani Barbara Ignaczak ciepło powitała z estrady zaproszonych gości licznie przybyłych na spotkanie opłatkowe. W pięknie udekorowanej i nastrojowo oświetlonej sali widowiskowej, w której na ścianach fruwały barwne anioły, a z sufitu zwieszały się kolorowe papierowe bombki stylizowane na płatki śniegu zasiedli przedstawiciele władz gminnych z wójtem Adamem Błaszczykiem na czele, Przewodniczący Rady Gminy  Ireneusz Kręgowski, Ksiądz Proboszcz prałat Zygmunt Kraszewski, Zastępca Nadleśniczego Pan Janusz Matyjasik, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, zespołów „Bierzwniczanki” oraz „Super Babki” z Kolska, a także pracownicy kultury i jej sponsorzy. Następnie głos zabrał wójt gminy Pan Adam Błaszczyk, który podkreślił znaczenie i rodzinny charakter Świąt Bożego Narodzenia oraz złożył zebranym najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. Po tym jak Ksiądz prałat pobłogosławił opłatek i uczestników spotkania, przystąpiono do tradycyjnego dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Po tej oficjalnej części wszyscy chętnie zasiedli do suto zastawionych stołów, by skosztować licznych przysmaków przygotowanych przez panie z kół gospodyń. Można było sycić się smacznymi pierogami, rybami pod wieloma postaciami, sałatkami, barszczem z uszkami, faszerowanymi krokietami i niezliczonymi ciastami z makowcem i sernikiem na czele. A wszystko to można było popijać kawą, herbatą i nadzwyczajnym kompotem z owocowego suszu.

Potem rozbrzmiały, jakżeby inaczej, kolędy! Tym razem ich wykonawcami byli wszyscy obecni na sali. Prowadzący tą wspólną wokalizę panowie Bogusław Siwiec ( przygrywający na akordeonie) i Sławomir Wojciechowski, rozdawszy uprzednio wszystkim teksty kolęd i pastorałek, aranżowali i nadawali ton temu radosnemu i świątecznemu śpiewaniu.

Więcej zdjęć w galerii.