DSC 0568

 Organizowana przez Prezydenta RP akcja „Narodowe Czytanie” na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez biblioteki w całej Polsce. Lekturą tegorocznej odsłony „Narodowego Czytania” był dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna” – wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

 Gminna Biblioteka Publiczna w Bierzwniku zorganizowała wspólne czytanie tej lektury w czwartek, 10 września 2020r. o godzinie 17:00.

Dyrektor GBP w Bierzwniku Ireneusz Kręgowski serdecznie przywitał zgromadzonych, życząc miłych wrażeń. Bardzo cieszy nas fakt, że do odegrania poszczególnych ról w „Balladynie” zgłosiło się wielu chętnych.Do czytania wybraliśmy Akt drugi, Scenę I, która wydaje się być kluczowa w tym dramacie. Scena ta przedstawia różne wątki i motywy, które skłoniły główną bohaterkę – Balladynę do zabicia swojej siostry Aliny. Doskonale widać tutaj istotę dobra i zła, żądzę władzy, a także sprawiedliwość natury. Wszystkie emocje towarzyszące tej scenie oddali z wielką precyzją i niesamowitym kunsztem nasi aktorzy.

W poszczególne role wcielili się: Balladyna – Agnieszka Prus
Alina – przewodnicząca Rady Gminy Bierzwnik Beata Radziszewicz
Goplana – wójt Gminy Bierzwnik Aneta Kołuda
Grabiec – Mieczysław Wilczewski
Pustelnik – dyrektor GBP Ireneusz Kręgowski
Chochlik – Aleksandra Matyjasik
Skierka – Eryka Cybulska
Filon – Jakub Szajwa
Prolog przeczytał – Philip Wysocki Narodowe Czytanie „Balladyny” przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze oraz w blasku słońca, które tego dnia wyjątkowo nam dopisało i umożliwiło realizację przedsięwzięcia przed budynkiem biblioteki. Pyszne ciasto i aromatyczna kawa dodatkowo umiliły wszystkim spędzony czas.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom oraz mieszkańcom za przybycie, a wszystkim pracownikom GBP i GOK za pomoc przy organizacji wydarzenia. Podziękowania kierujemy również do występujących aktorów (w tym dorosłych i młodzieży z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bierzwniku), którzy swoim przykładem pokazali jak ważne i potrzebne jest czytanie. Wyrażamy także wdzięczność pani Annie Szumielewicz – Hać za pomoc w przygotowaniu uczniów do udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu.

Nie zwalniamy tempa i za rok zapraszamy również na wspólne czytanie!

DSC 0460 1

DSC 0463 2

DSC 0465 3

DSC 0469 4

DSC 0473 5

DSC 0478 6

DSC 0484 7

DSC 0501 8

DSC 0544 9

DSC 0551 10

DSC 0552 11

 

GMINNY OŚRODEK KULTURY W BIERZWNIKU

ul. Dworcowa 11

73-240 Bierzwnik

zachodniopomorskie

e-mail: gckbierzwnik@wp.pl

telefon: (95) 768 01 24

www.gokbierzwnik.pl