PĘDZLEM I PIÓREM

W ostatnim dniu „Tygodnia Bibliotek” – 15 maja 2014 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bierzwniku odbyło się spotkanie autorskie z lokalnym twórcą – Mieczysławem Wilczewskim, mieszkańcem Łaska.

Pan Mieczysław znany jest głównie ze swoich pasji malarskich i z kilku wystaw obrazów organizowanych na terenie gminy, podczas których prezentował swój dorobek artystyczny. Tym razem jednak kilka wybranych przez autora impresji malarskich stanowiło zaledwie tło dla zaprezentowania innego oblicza bohatera spotkania, a mianowicie jego zainteresowań literackich. Uczestnicy spotkania, a głównie byli to członkowie „Dyskusyjnego klubu książki”, mieli okazję wcześniej zapoznać się z jego twórczością prozatorską i poetycką, więc przyszli na to spotkanie z szeregiem pytań i własnych refleksji.  Zapytany o tematykę swoich dokonań malarskich czy literackich, autor zauważył, że jego twórczość zawarta na płótnie lub zapisana czcionką opisuje to, co go otacza i obok czego nie przechodzi obojętnie. Jak ten ślad opony rowerowej napotkany na drodze z Radęcina do Brenia, który stał się kanwą dla fantazji literackiej zawartej w niewielkim opowiadaniu p.t. „Ślad”. Podobnie zresztą jak wiele jego opowiadań, które wiążą się z miejscem zamieszkania autora i najbliższą mu okolicą, a nawet przeplatają się z odległą już historią: „ Skarb”, „Wóz”, „Lotte”, „Stara grusza”. Inne, takie jak „Po deszczu” czy „Omijając fale”, skupiają się z kolei na tematyce przyrodniczej i opisują ulotne chwile stwarzane przez żywioł natury, a które autor swoim spostrzegawczym i malarskim okiem stara się zatrzymać w czasie. Mimo że wiele jego tekstów ma charakter prozatorski, daje się w nich odczuć  swoisty poetycki nastrój. Dużo wzruszenia uczestnikom spotkania, zdominowanym przez emerytowane panie nauczycielki,  dostarczył odczytany przez autora wiersz, będący hołdem dla swojej zmarłej nauczycielki języka polskiego z toruńskiego liceum, pt. „Jest w niebie klasa”. Z kolei kilka zaprezentowanych przez autora zabawnych limeryków, czy też wierszowana bajka dla wnuka p.t. „Mrówka i słoń” oraz humoreski takie jak:  „ O Janie przy kranie” i  „Wspomnienie granatowego mundurka czyli 50 lat później” wzbudziły powszechną wesołość  u słuchaczy. Można powiedzieć, że autor często balansuje na krawędzi głębokiej i poważnej refleksji  oraz dobrego, a nawet niekiedy rubasznego humoru,  czy autoironii, jak choćby w limeryku „O sobie” lub napisanej na wzór utworu teatralnego - jednoaktówce „Nie w sosie”.

Szkoda, że ten liczny zbiór literackich miniatur nie jest zebrany w edytorską całość. Padła więc propozycja, by w miarę skromnym nakładem środków oraz przy pomocy Gminnego Ośrodka Kultury w Bierzwniku  spróbować wydać w niewielkim nakładzie ów dorobek autorski gminnego twórcy, jakim bez wątpienia jest Pan Mieczysław, aktywnie uczestniczący w działalności kulturalnej tutejszej społeczności. 

Do kolejnego spotkania ze wspomnianym autorem dojdzie niewątpliwie przy okazji oddanej właśnie do druku jego książki będącej wspomnieniem pielgrzymki rowerowej do Santiago de Compostela w Hiszpanii, którą odbył przed dwoma laty wraz z dwoma towarzyszami. Książka ta, zatytułowana  „Prowadź muszlo Jakubowa! Rowerem na szlaku wiary”, opatrzona m.in. rysunkami autora, zawiera nie tylko opis tej niezwykłej  900 km podróży na najstarszym szlaku zwanym Camino, ale też  bardzo osobiste przeżycia poznawczo-duchowe piszącego. Zarówno on sam, jak i jego czytelnicy z niecierpliwością i zainteresowaniem wyczekują ukazania się tej książki.

KALENDARZ IMPREZ
obrazek
KALENDARZ IMPREZ NA 2016 ROK
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
BIBLIOTEKA PUBLICZNA
BIBLIOTEKA PUBLICZNA

L A M U S
L A M U S
PLIKI DO POBRANIA
obrazek
PLIKI DO POBRANIA
POLECAMY
GMINA BIERZWNIK
GMINA BIERZWNIK


BIP
BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło